نماز

آموزش خواندن نماز غفیله

نماز غفیله چجوری خونده میشه؟

همه مراجع

یکی از نمازهای مستحبی که ثواب زیادی داره و در آمرزش گناهان و برآورده‌شدن حاجات مؤثره، نماز غفیله است که خوندنش هم خیلی راحته

بین نماز مغرب و عشا، دو رکعت نماز می‌خونیم به نیت نماز غفیله و در اون:

1

در رکعت اول، به جای سوره «قل هو الله» این آیه رو می‌گیم:«وَ ذَا النُّونِ إِذْ ذَهَبَ مُغَاضِباً فَظَنَّ أَنْ لَنْ نَقْدِرَ عَلَیهِ فَنَادَی فِي الظُّلُمَاتِ أَنْ لاَ إِلَهَ إِلاَّ أَنْتَ سُبْحَانَک إِنِّی کُنْتُ مِنَ الظَّالِمِینَ فَاسْتَجَبْنَا لَهُ وَ نَجَّینَاهُ مِنَ الْغَمِّ وَ کذَلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنِینَ؛و صاحب ماهی [یونس] را [یاد کن]، هنگامی که خشمگین [از بین قومش] رفت و گمان کرد که ما هرگز بر او تنگ نخواهیم گرفت. پس در تاریکی‌ها[ی شب و عمق آب و شکم ماهی] ندا داد که معبودی جز تو نیست. تو [از هر عیب و نقصی] منزّهی. همانا من [به‌سبب کناره‌گیری از قومم بدون اِذن تو]، از کسانی بودم که به خود جفا روا داشتم. پس دعایش را مستجاب کردیم و از اندوه نجاتش دادیم و مؤمنان را این‌گونه نجات می‌دهیم».

2

در رکعت دوم، به جای سوره «قل هو الله» این آیه رو می‌گیم:«وَ عِنْدَهُ مَفَاتِحُ الْغَیبِ لایعْلَمُهَا إِلاَّ هُوَ وَ یعْلَمُ مَا فِي الْبَرِّ وَ الْبَحْرِ وَ مَا تَسْقُطُ مِنْ وَرَقَةٍ إِلاَّ یعْلَمُهَا وَ لا حَبَّةٍ فِي ظُلُمَاتِ الْأَرْضِ وَ لا رَطْبٍ وَ لا یابِسٍ إِلاَّ فِي کتَابٍ مُبِینٍ؛

کلیدهای [خزائن] غیب فقط نزد اوست و کسی جز او آنها را نمی‌داند. به آنچه در خشکی و دریاست، داناست. هیچ برگی نمی‌افتد، مگر آنکه آن را می‌داند و هیچ دانه‌ای در تاریکی‌های زمین و هیچ تَر و خشکی نیست، مگر آنکه در کتابی روشن [چون لوح محفوظ] ثبت است».

3

توی قنوت نماز هم می‌گیم:«اَللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ بِمَفَاتِحِ الْغَیبِ الَّتِی لایَعْلَمُهَا إِلاَّ أَنْتَ أَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ أَنْ تَفْعَلَ بی‌ کذا و کذا». به جای «أَنْ تَفْعَلَ بی کذا و کذا»، حاجت‌هامون رو می‌گیم.

خدایا! به‌حق کلیدهای غیب که کسی جز تو از آنها آگاه نیست، از تو می‌خواهم بر محمد و خاندان او درود فرستی و با من چنین و چنان کنی (به جاى چنین و چنان، حاجت خود را بیان کن).

و بعد در همون قنوت این دعا رو می‌خونیم: «اَللَّهُمَّ أَنْتَ وَلِیُّ نِعْمَتِی وَ الْقَادِرُ عَلَی طَلِبَتِی تَعْلَمُ حَاجَتِی فَأَسْأَلُکَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ عَلَیهِ وَ عَلَیهِمُ السَّلاَمُ لَمَّا قَضَیتَهَا لِی؛
خدایا! تو ولی‌نعمت من هستی و بر انجام خواسته من توانایی، حاجتم را می‌دانی. پس به‌حق محمد و خاندان او (درود بر او و ایشان)، از تو می‌خواهم که حاجتم را روا سازی.

بعد نماز رو عین نمازهای عادی ادامه و تموم می‌کنیم.

 

منبع:

—————————–

توضیح‌المسائل مراجع، م۷۷۵؛ نوری، رساله، م۷۷۶؛ وحید، رساله، م۷۸۱؛ دفتر: رهبری؛ ویکی شیعه.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا